Hakkımızda

MİSYON

Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD), tüm yurtta sanayici ve işadamlarının birlikteliğini teşkil etmek, öncelikle ulusal platformda, uzun vadede uluslararası platformda temsil ve iletişim kabiliyetlerini arttırmak maksadıyla 1989 yılında kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür. ASİAD, sahip olduğu etkin temsil gücü ile ülke sorunlarına çözüm üretmek, gündem hakkında kamuoyunu bilgilendirmek, sürdürülebilir kalkınma adına yönetim kademesindeki karar vericilerin stratejilerini etkileyebilmek adına görüş ve önerilerini kamuoyu ile paylaşır.

VİZYON

ASİAD, Ankara’da faaliyet gösteren işadamları tarafından ilk sırada tercih edilen, bölgesel ve ulusal anlamda temsil yeteneği
kabul edilmiş, sahip olduğu işbirliği ve iletişim ağı sayesinde düşünce ve hareket birliği oluşturmuş, sanayi gündemine yön
vermede söz sahibi bir kuruluş olmayı hedefler.

Çalışmalarını bu hedefler doğrultusunda şekillendiren derneğimiz; sürdürülebilir kalkınma adına ulusal ve uluslararası ekonomik politikaların oluşturulması konusunda serbest piyasa ve liberal ekonomi modellerini destekler.

TARİHÇE

1989 yılı Mart ayı başlarında Veli SARITOPRAK’ın liderliğinde bir araya gelen 30 sanayici iş adamı ve iş kadını Ankara Sanayici ve İş Adamları Derneği’ni kurma kararı ile çalışmalara başlamıştır. 25 Mart 1989 yılında Kurucu Başkanlığa Veli SARITOPRAK Genel Sekreterliğe Aybars KILIÇHAN ve Saymanlığa Mimar Okan GÜRBÜZ getirilmiştir. Örgütlenmesini tamamlayan ve üye sayısını 300’ün üzerine çıkaran ASİAD Başkan Veli SARITOPRAK ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte bütün Türkiye’yi gezerek 30’un üzerinde ilde sonu SİAD ile biten derneklerin kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.

1989 – 1995 yılları arasında başkanlık yapan ve hala ASİAD Onursal ve Kurucu Başkanı olan Veli SARITOPRAK görevi 1995 – 1996 yılları arasında Ahmet Gürkan KOÇAK’a devretmiştir. 1996 – 2010 yılları arasında bayrağı Ahmet Cengiz BOZBEYOĞLU devralmış ve Başkanlık görevini yürütmüştür. Sonrasında 2010-2013 Dönemleri arasında Ufuk ATAÇ ve 2013 yılında yapılan genel kurul ile bu bayrak yarışını Barış AYDIN devralmıştır.

2015 yılında yapılan genel kurul ile ASİAD ‘En Genç ve İlk Kadın Başkanı’ ünvanına sahip Eda ERSOY TOMBAKOĞLU ve dinamik ve yenilikçi yeni yönetim kurulu göreve başlamıştır. Gönüllülük esaslı güçlü ve öncü bir sivil toplum kuruluşu olan ASİAD, Ankara’da sanayi ve ticaretin gelişiminde anahtar rol oynayan üye profili ile birlikte, başta Başkent Ankara olmak üzere, ulusal ve uluslararası birçok etkinlik ve sosyal sorumluluk projelerini 2017 yılında da devam etmektedir.